>> home >> zdravotnické informace >> specializované poradny >> pro vadné postavení nohou a dolních končetin a vady chůze dětí a dospívajících

 

Poradna pro vadné postavení nohou a dolních končetin a vady chůze dětí a dospívajících

Vtáčení špiček nohou (intoeing)

FAQ (často kladené otázky)

Vtáčení špiček nohou (intoeing)

Vtáčení špiček (tzv. intoeing) je poměrně častá vada chůze u dětí. Objevuje se často již u batolat a může přetrvávat až do dospělosti. Zvláště v případech, kdy dítě při chůzi zakopává a/nebo když je vtáčení asymetrické (jen na jedné straně nebo na jedné straně výrazně více než na druhé), případně je-li vtáčení špiček spojené s našlapováním přes špičky (dítě nedošlapuje na paty nebo při chůzi paty odlehčuje, chůze má houpavý charakter), resp. s chůzí po jedné nebo obou špičkách, zaslouží dítě odborné vyšetření a případně i léčbu. Porucha může mít původ strukturální (vadný růst dolních končetin - spadá do odborné kompetence ortopeda), nebo funkční (vadná pohybová koordinace - spadá do odborné kompetence specialisty na poruchy nervosvalového charakteru). Funkční příčiny jsou mnohem častější než příčiny strukturální. Jsou u většiny dětí řešitelné poměrně jednoduchou reflexní terapií (tzv. FPIT trimming a/nebo FPIT tuning), která přináší zpravidla úplnou úpravu poruchy, a to v reálném čase. Citovaná metoda nevyžaduje prakticky žádnou spolupráci dítěte (což je jednou z jejích nesporných výhod nejen u nejmenších dětí), a proto ji lze úspěšně využít u dětí jakéhokoliv věku. Nejúčinnější je tato léčba u dětí do 3 let věku, kde již po několika týdnech terapie může dojít k úplné normalizaci chůze, zatímco u dospívajících bývá k trvalému zlepšení chůze třeba i několikaměsíční intenzivní léčba. Cvičení (reflexní stimulace) nezabere mnoho času (pár minut 2-4x denně). Terapii musí ovšem předcházet podrobné klinické vyšetření dítěte, zejména jeho nervových funkcí a pohybových dovedností vč. analýzy vývoje dítě a všech potenciálních rizikových faktorů vývoj ovlivňujících od narození až do současnosti, jakož i analýza jeho držení těla, pohybových návyků, speciálních nároků na jeho pohybový aparát (sportovní aktivity, obezita, ...) aj. Jedině tak je možné vytvořit každému dítěti individuální terapeutický postup šitý na míru jeho individuálním potřebám. Bagatelizace vadné chůze dětí se nevyplácí a neřešení tohoto problému může vyústit v řadu potíží s pohybovým aparátem buď již v dětství a dospívání, nebo až v dospělém věku. Z naší zkušenosti mohu potvrdit, že pokud si vadné chůze všimne i laik (obvykle maminka nebo jiní členové rodiny), jedná se ve většinou o vadu zasluhující odborné vyšetření a následně i odbornou pomoc. Pokud tedy řešíte problém chůze Vašeho dítěte, mohu Vám nabídnout ambulantní konzultaci v našem centru v Praze, kde se také těmito poruchami systematicky zabýváme.

prim. MUDr. Boris Živný
poradna-nohy@neurocentrum.cz

zpět nahoruzpět na obsahzpět na začátek textu

Řešíte-li problém, který se podobá tomu, o čem se píše ve výše uvedeném článku, můžete se s žádostí o radu a/nebo pomoc obrátit na naši specializovanou ambulanci nebo nám napsat svůj dotaz na poradna@neurocentrum.cz.

 

 

FAQ (často kladené otázky) - nejnovější otázky a odpovědi najdete vždy nahoře:

 

OTÁZKA (30.12.2010): ... 3 pleny kvůli možnému zkracování stehenních svalů ...

Dobrý den pane doktore, mám prosbičku, co říkáte na látkové pleny u 2 měsíčního miminka? Byli jsme na kontrole kyčliček po šestinedělí. Kyčličky byly v pořádku (jako už v porodnici), ale pan doktor ... X ... z ... Y ... nám řekl, že máme dávat 3 pleny kvůli možnému zkracování stehenních svalů (prý to máme na hranici). Myslíte, že je máme dávat nebo je jiná možnost? Moc děkuji za odpověď. S pozdravem
Karolína ... (Otázka je zveřejněna se souhlasem tazatelky.)

 

ODPOVĚĎ (30.12.2010):

Dobrý den, děkuji Vám za dobrou otázku. Vzhledem k tomu, že se opakovaně setkáváme s poruchami pohybového vývoje miminek následkem tzv. širokého balení (jedná se zejména o poruchy chůze), považujeme takové rady, zejména v případech, kdy má miminko kyčelní klouby v pořádku, za škodlivé. Pokud pan doktor shledal nějaké zkracování stehenních svalů, jak píšete, bylo by dobré je řešit cvičením. S úspěchem k tomu požíváme naši originální reflexní metodu (FPIT, False Proprioceptive Information Therapy), která umožňuje jednoduchým způsobem stehenní svaly uvolňovat, aniž by to mělo za následek riziko ohrožení pohybového vývoje. Pokud máte zájem o posouzení indikace zmiňované reflexní léčby, můžete si u nás domluvit ambulantní konzultaci cestou recepce NeuroCentrum Clinic telefonicky na +420 604 265 487 nebo e-mailem na recepce@neurocentrum.cz).
S pozdravem prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic

 

Řešíte-li problém, který se podobá tomu, o čem se píše ve výše uvedené odpovědi, můžete se s žádostí o radu a/nebo pomoc obrátit na naši specializovanou ambulanci nebo nám napsat svůj dotaz na poradna@neurocentrum.cz.

 

OTÁZKA (17.12.2009): ... vytočené nožičky ...

Dobrý den pane primáři, při hledání informací o nožičkách mé dcery jsem navštívil vaše stránky a velmi mne zaujaly. Máme 13ti měsíční dceru, která chodí měsíc okolo stolu a při chůzi jsme si všimli, že má vytočené nožičky ven, našlapuje na vnitřní stranu chodidel a její kotníky směřují ne k sobě, ale k zemi. Její prstíčky kopírují vytočení chodidel a nenašlapuje na bříška prstíků, ale na jejich boky (jsou jakoby neustále pokrčené ve směru vytočení). Podobá se to dotazu z 18.5.2009 u případu chlapečka 28 měsíců a podle fotografií má dcera nožičky vytočené znatelně více. Doktorka nám sdělila, že musíme dceru nechat ťapat bez pomoci a že se to časem zlepší. Nechceme nic zanedbat a proto se na vás obracíme s dotazem, zdali je to u takto malého dítěte normální, nebo ne? Děkujeme za odpověď.
... (Otázka je zveřejněna se souhlasem tazatele.)

 

ODPOVĚĎ (20.12.2009):

To, co popisujete, normální není a dítě by jistě zasloužilo vyšetření a léčbu. Můžete nám zkusit poslat pár obrázků nožiček k posouzení. I tak Vám doporučuji vyšetření v naší ambulanci, bez něhož Vám s léčbou poradit nedokáži.

S pozdravem
prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic Praha, zivny@neurocentrum.cz, http://neurocentrumclinic.cz
 

DOPLŇUJÍCÍ OTÁZKA (29.12.2009)

Dobrý den, na základě vašeho emailu vám posílám pro posouzení několik fotek nožiček naší dcery. Prosím ještě jednou o zaslání vašeho vyjádření k fotkám. Poté bychom se pravděpodobně objednali na vyšetření. Předem vám děkuji za odpověď. S pozdravem
Miloslav ... (Otázka je zveřejněna se souhlasem tazatele.)

 

DOPLŇUJÍCÍ ODPOVĚĎ (29.12.2009)

Na zaslaných obrázcích je patrná výrazná, nejspíše funkční (tedy korigovatelná) valgozita hlezen a tomu odpovídající, pravděpodobně sekundární, deformace nožiček v zatížení. Vada nášlapu a chůze je potom již jen očekávaným vyústěním celé kaskády příčin a následků. Myslím, že ve 13 měsících věku je při této poměrně výrazné vadě optimální čas k zahájení reflexní rehabilitační léčby pomocí tzv. FPIT trimmingu. Před sestavením terapeutického plánu bude ovšem nutné holčičku podrobně neurologicky a kineziologicky vyšetřit, protože příčiny takovéto vady mohou být různé a tedy i léčebné postupy se mohou podle nich lišit. Nejčastější příčinou bývá nervosvalová nerovnováha, porucha centrálního řízení svalového napětí a/nebo centrální porucha svalové souhry. Prvotní příčina může být relativně lehké strukturální poškození mozku a/nebo "softwarová" porucha (vadný pohybový program). Naproti tomu o vývojovou vadu samotných nožiček se nejspíše nejedná. Z anamnézy a zdravotnické dokumentace jen možná zjistíme, proč k něčemu takovému u Vaší holčičky došlo.Pokud se chcete objednat k nám na ambulantní konzultaci, pošlete nám osobní data dítěte (jméno a příjmení, rodné číslo, zdravotní pojištění) a Vaše kontaktní údaje (adresu, telefon, mobilní telefon, e-mail) a uveďte též Vaše případné termínové preference). Následně Vás bude kontaktovat pracovnice naší recepce s návrhem termínu Vaší návštěvy.

Zdravím a děkuji za zájem
prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic Praha, zivny@neurocentrum.cz, http://neurocentrumclinic.cz

 

Řešíte-li problém, který se podobá tomu, o čem se píše ve výše uvedené odpovědi, můžete se s žádostí o radu a/nebo pomoc obrátit na naši specializovanou ambulanci nebo nám napsat svůj dotaz na poradna@neurocentrum.cz.

 

OTÁZKA (5.11.2009): ... našlapuje více na vnitřní stranu chodidla ...

Dobrý den, řeším problém s prsty na nohou 2,5-leté dcery. Má zkřižený prostředníček pod ukazováček, viz foto. Dle dětské doktorky se to neřeší, nikoho mi nedoporučila. Můžete mi prosím poradit, zda opravdu nechat vše být? Nerada bych to podcenila. Za odpověď předem děkuji.
Monika ... (Otázka vč. přiložených fotografií je zveřejněna se souhlasem tazatelky.)

 

ODPOVĚĎ (5.11.2009):

Vážená paní ..., překládání prstíků nožiček patrné z Vámi přiložených fotografií pravděpodobně nebude vyžadovat žádnou léčbu, i když pro správné posouzení "vady" by bylo potřeba vidět prstíky ještě i v zátěži a hlavně v odrazové fázi kroku. Z Vašich obrázků je však patná jiná vada postavení nožiček, tzv. planovalgozita, což je kombinace plochonoží s vbočením vnitřních kotníčků. Zde bych nejspíš doporučil reflexní cvičení metodou FPIT ke korekci této vady. Na dálku se těžko radí, jak postupovat, proto Vám nabízím osobní konzultaci v mé ambulanci v Praze. Pokud o ni máte zájem, pošlete nám obratem osobní data dítěte (jméno a příjmení, rodné číslo, zdravotní pojištění) a Vaše kontaktní údaje (adresu, telefon, mobil, e-mail), abychom Vás mohli objednat.
S pozdravem
prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic Praha
 

Řešíte-li problém, který se podobá tomu, o čem se píše ve výše uvedené odpovědi, můžete se s žádostí o radu a/nebo pomoc obrátit na naši specializovanou ambulanci nebo nám napsat svůj dotaz na poradna@neurocentrum.cz.

 

OTÁZKA (18.5.2009): ... našlapuje více na vnitřní stranu chodidla ...

Dobrý den, chtěla bych Vás poprosit o radu. Mám chlapečka 28. měsíců a všimli jsme si, že při chůzi našlapuje více na vnitřní stranu chodidla a jeho kotníky a paty jdou také dovnitř. Někdy pokrčí i palec a vypadá to, jako by našlapoval jen na něj. Nožičky se mi zdají ještě bez klenby. Venku si také stěžuje, že ho nohy bolí. Ale nevím, jestli to není tím, že se chce nosit. Na zahradě nebo s dětmi si běhá a na nic si nestěžuje. Chodí od 13. měsíců. Nechce ale nosit doma od mala žádné papuče, v létě ani ponožky. Nejraději chodí na boso. A při pohledu zezadu mi připadá jeho noha vykřivená dovnitř v kotníku na obou nohou. Boty kupuji v dětském obchodě a vždy vybírám kvalitní a certifikované. Prosím poraďte.
Dagmar ... (Otázka vč. přiložených fotografií je zveřejněna se souhlasem tazatelky.)

 

ODPOVĚĎ (21.12.2008):

Podle Vašeho popisu i podle obrázků se u Vašeho syna jedná o pedes planovalgi, což je vada způsobená obvykle poruchou pohybové koordinace (poruchou svalové souhry) a zpravidla léčitelná reflexním cvičením (nejvíce se nám osvědčilo reflexní cvičení naší originální metodou FPIT - více najdete na našich stránkách na adrese http://neurocentrum.cz). Příčinu lze zjistit až na základě odborného ambulantního vyšetření. ...
S pozdravem
prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic Praha
 

Řešíte-li problém, který se podobá tomu, o čem se píše ve výše uvedené odpovědi, můžete se s žádostí o radu a/nebo pomoc obrátit na naši specializovanou ambulanci nebo nám napsat svůj dotaz na poradna@neurocentrum.cz.

 

OTÁZKA (15.12.2008): ... chůze po špičkách ...

Dobrý den pane primáři,mám na Vás dotaz ohledně chůze, ale nejedná se o vtáčení špiček. 2,5-letý syn chodí často po špičkách, má netypickou chůzi – jako by měl ztuhlé nožičky, nedošlapuje na paty. Jako miminko dělal vše trochu později, na kolínka se dostal až v 10 měsících, obcházel ve 12 měsících a chodit začal až v 17 měsících. Při obcházení nábytku chodil po špičkách. Naše pediatrička tvrdila, že to děti dělají. V jeho 2 letech jsem toto byla konzultovat s fyzioterapeutem. Ten konstatoval, že syn má naklopenou pánev směrem dopředu a špatně zapojené svaly v oblasti břicha. Cvičení prý v tomto období není možné vzhledem k nemožnosti spolupráce a mám se spolehnout na rozmanitost pohybu. Také jsme byli na ortopedii, pan doktor zkontroloval, zda nejsou zkrácené achilovky, z ortopedického hlediska nic neshledal. Chtěla bych se zeptat, zda je nějaká možnost se aktivně podílet na zlepšení situace, případně co by jste doporučil. Předem děkuji za Vaši odpověď.
Alena ... (Otázka je zveřejněna se souhlasem tazatelky.)

 

ODPOVĚĎ (21.12.2008):

Milá maminko, z Vašeho popisu mám vážné podezření na centrální (mozkový) původ poruchy chůze Vašeho syna. Chůze po špičkách je u 2,5-letého dítěte zcela jistě patologická. Hraničně opožděný motorický vývoj, "naklopení pánve dopředu" (říkáme tomu ventrální pánev) spolu se "ztuhlými nožičkami" (může se jednat o svalové kontraktury, zvýšené svalové napětí a/nebo o spasticitu) a "špatně zapojenými svaly v oblasti břicha" budí reálnou obavu, že se může jednat o lehkou formu spastické dětské mozkové obrny (DMO), konkrétně tzv. spastickou diparézu, či jinou formu tzv. centrální koordinační poruchy. Porucha nebude zřejmě těžká a za předpokladu správné terapie, nejspíše jen reflexního cvičení (FPIT, event. reflexní lokomoce, RL, Vojtova metoda), je velká pravděpodobnost téměř úplné korekce vady, se cvičením by se ovšem mělo začít bez dalšího odkladu (i tak jste asi již ztratili spoustu času), neboť s postupujícím věkem dítěte se takovýto problém většinou spontánně (tedy bez adekvátní terapie) zhoršuje a mohou dokonce vzniknout později již nenapravitelné nebo jen operačně korigovatelné škody na pohybovém aparátu. Původ takovéto vývojové poruchy může být vrozený, může vzniknout kolem porodu nebo v časných fázích psychomotorického vývoje dítěte po jeho narození (kupř. následkem infekčního onemocnění, abnormální reakcí organismu dítěte na očkování, následkem úrazu hlavy, následkem cévní mozkové příhody apod.). Jakékoliv chlácholení a zlehčování vady není na místě! Svojí podstatou jde evidentně o problém neurologický, nikoliv ortopedický. ...
S pozdravem a poděkováním za Vaši důvěru
prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic Praha
 

Řešíte-li problém, který se podobá tomu, o čem se píše ve výše uvedené odpovědi, můžete se s žádostí o radu a/nebo pomoc obrátit na naši specializovanou ambulanci nebo nám napsat svůj dotaz na poradna@neurocentrum.cz.

 

OTÁZKA (3.12.2008): ... vtáčení špiček ...

Obracím se na Vás s problémem, který mi už delší dobu leží v hlavě. Dcera (8 let) při chůzi vtáčí špičky nohou k sobě. Ještě horší je to, když stojí. To vytočí špičky dovnitř, řekla bych téměř o 90°, jednu nohu víc vepředu, druhou zas vzadu. Špičky začala stáčet tak kolem pátého roku, předtím nebyl problém. Nejdříve všichni říkali, že to děti dělají, že to přejde. Obvodní lékařka mi zpočátku řekla, že je to zlozvyk, že má zkusit nosit boty na „kozí nohu“. To dcera odmítala. Po čase mi to stejně nedalo a vydaly jsme se k ortopedovi. Tam jsem se podle rentgenu dozvěděla, že nemá správně dorostlé kyčelní hlavice. Při kontrolní prohlídce ve čtyřech měsících měla vše v pořádku a už jsme chodit nemusely. Tímto způsobem chůze prý vadě uhýbá. Údajně se s tím nedá nic dělat, jenom dítě napomínat a nepřetěžovat klouby. Napomínání nefunguje a mám pocit, že jí spíš vytvářím psychické bloky. Z druhé strany to taky tak nechci nechat, říkám si, že až bude větší, může z toho být nešťastná - po estetické stránce chůze. Je určitě i nějaký zdravotní dopad, možná v pozdějším věku, ale to já nedokážu posoudit. Objednala jsem ji na oddělení rehabilitace u nás ve Zlíně. Každopádně by mě zajímal Váš názor, případný postup léčby ... Budu Vám vděčná za odpověď

Daniela ... (Otázka je zveřejněna se souhlasem tazatelky.)

 

ODPOVĚĎ (6.12.2008):

Milá maminko, Váš rozbor situace je téměř dokonalý. K posouzení prvotní příčiny zmiňovaného problému Vaší dcery by bylo potřeba prohlédnout obrazovou dokumentaci z vyšetření kyčlí a zejména dítě klinicky vyšetřit, případně provést i videoanalýzu její chůze. Bez znalosti výše uvedeného Vám mohu odpovědět jen v obecné rovině. Vtáčení špiček, tzv. intoeing, je poměrně častá vada postoje a/nebo chůze. Pokud byste našla nějaké starší videozáznamy z doby cca před 5-6 lety, možná by se daly počátky problému vystopovat již tehdy. Není totiž běžné, že by se tato vada poprvé objevila až v předškolním věku, spíše se mohla zvýraznit s rostoucí pohybovou zátěží dítěte. Váš dotaz je typický popisem prvotní bagatelizace vady následované pozdějším doporučením postupů, které jsou předem odsouzené k neúspěchu. Podle našich zkušeností je intoeing způsoben většinou nikoliv anatomickou resp. růstovou vadou opěrného aparátu dolních končetin (kostí, kloubů nebo svalů). U drtivé většiny u nás pro tuto vadu vyšetřovaných dětí nacházíme problém neurologický. Má charakter vadného nastavení postoje a/nebo chybné koordinace chůze (obecně pohybu) centrálním nervovým systémem (mozkem a míchou). To je důvod, proč mechanický (mechanistický) přístup k léčbě (boty opačně, vložky do bot, „ortopedické“ boty, ortézy, …) bývá zcela neúčinný. Napomínání dítěte, za předpokladu jeho spolupráce, vede jen ke krátkodobé korekci vady, jen po dobu, po kterou se dítě dokáže na správnou chůzi soustředit. Chůze je totiž z větší části funkce automatická, probíhající neuvědoměle. Jakmile dítě odvede pozornost jinam, vada se rychle vrací. Rehabilitační přístup ke korekci intoeingu je jediný postup s nadějí na trvalejší úspěch. Rehabilitace je ovšem velmi široký pojem. Často praktikované posilování některých svalů resp. svalových skupin dolních končetin má velmi nevýhodný poměr mezi vynaloženou námahou a efektem. Tyto postupy vyžadují navíc velkou trpělivost a důslednost od rodičů, ale i od samotného dítěte, což ovšem bývá v praxi velký problém. Těmto cvičebním postupům navíc chybí pozitivní prožitek ze správného pohybu (emoce spojené s takovým cvičením bývají spíše negativní), který je však potřebný pro uložení korigovaného pohybového vzoru v mozku ve formě paměťové stopy. Většinu z uvedených potíží se nám daří překonat reflexní léčbou. Ta využívá převážně geneticky založené nepodmíněné reflexy a jejich kaskády, které uměle spouštíme (nejčastěji tlakovou) stimulací z dostupných míst na povrchu těla s vysokou koncentrací nervových zakončení tak, abychom dosáhli korekce nastavení pohybového aparátu před zahájením pohybu (v tomto případě ve stoji před zahájením chůze) a tím přiblížili pohyb (chůzi) dítěte normálnímu (optimálnímu) pohybovému vzoru. Vzhledem k tomu, že stavba lidského těla je uzpůsobena právě takovémuto normálnímu pohybu, je pohybový prožitek po korekci lepší, než před ní, pohyb je méně namáhavý a efektivnější (snáze vede k dosažení cíle), což motivuje mozek k zapamatování si korigovaného (optimalizovaného) nastavení pohybového aparátu (krátkodobá paměť). Pokud tento postup často opakujeme, vzniká trvalá paměťová stopa (dlouhodobá paměť), kterou dokáže po nějaké době mozek vybavit a použít pro řízení pohybu kdykoliv je to potřeba, a to nyní již i bez vnějšího zásahu (stimulace). Tento postup charakterizuje náš (u nás vyvinutý) originální reflexní rehabilitační koncept označovaný jako FPIT (z anglického False Proprioceptive Information Therapy). Vlastní provedení reflexní FPIT stimulace je jednoduché, zvládne to každá maminka po krátkém zácviku a označení reflexních bodů přímo na povrch těla dítěte. Cvičí se 2-6-krát denně vždy po dobu několika málo minut. Změny jsou po stimulaci patrné ihned, ale k jejich fixaci je potřeba doba několika měsíců cvičení. Liší se podle trvání a tíže vady, celkových dispozic dítěte (zejména stavu jeho nervového systému a pohybového aparátu) a také podle věku dítěte. Čím dříve se se cvičením (stimulací) začne, tím se výsledky dostavují rychleji a v lepší kvalitě. Optimální je korigovat intoeing (podobně jako i ostatní funkční vady chůze) ve věku 1,5-3 roky, ale i v pozdějším věku, až do puberty, to jistě stojí za to zkusit. Správně píšete, že intoeing není jen problém estetický, ale způsobuje předčasné opotřebování pohybového aparátu (jeho předčasné stárnutí) a také přispívá k celkově vadnému držení těla se všemi jeho následky. ...

S pozdravem

prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic Praha

 

Řešíte-li problém, který se podobá tomu, o čem se píše ve výše uvedené odpovědi, můžete se s žádostí o radu a/nebo pomoc obrátit na naši specializovanou ambulanci nebo nám napsat svůj dotaz na poradna@neurocentrum.cz.

 

OTÁZKA (28.11.2008): ... ploché nohy ...

Dobrý den pane primáři, mám dilema. Mému tříletému synovi ortoped diagnostikoval na levé noze vpáčení 3. stupně, na pravé 1. stupně. Toto diagnostikoval po půl roce na prohlídce, předtím dvakrát předepsal vložky do bot. S touto diagnózou mu předepsal ortézy na nošení doma a zimní obuv podle Nancy Hylton, cvičení prý nemá cenu. Tento přístup mně trochu zarazil, takže jsem navštívila jiného ortopeda. Ten mi velmi ochotně vysvětlil, že syn má ještě nezralé nožky, patří mezi lidi s volnějším vazivem (jestli se nevyjadřuji přesně, odpusťte) a předepsal mi pouze vložky do bot, říkal, že žádné ortézy ani zdravotní boty nejsou třeba, ale ať kupuji pevné boty s dobrým opatkem a podrážkou (schválil mi Essi) a předepsal mi několikrát za den cvičení (chůze na špičkách, po vnějších hranách chodidel). Co si myslíte, cvičení určitě budeme provádět, ale myslíte, že by ortéza a těžká zdravotní obuv byla pro mého syna také vhodná? Je vysoký na svůj věk, štíhlý, ploché nohy máme v rodině. Děkuji za odpověď

Jana ... (Otázka je zveřejněna se souhlasem tazatelky.)

 

ODPOVĚĎ (28.11.2008):

Chlapce bych potřeboval vidět, na dálku lze jen spekulovat, takže moje názory berte jen jako orientační. Pokud byste poslali alespoň nějaké fotografie nebo video, mohl bych si udělat lepší představu o tíži problému. Nevím, co měl kolega na mysli pojmem vpáčení. Tento výraz se pro plochonoží běžně nepoužívá. Mohu se jen domnívat, že Váš syn má buď tzv. dynamické plochonoží, tedy že má vytvořenou nožní klenbu, která se však při zatížení pronáší, nebo že má planovalgózní nožky – vbočené vnitřní kotníčky. V obou případech nejde o skutečnou deformaci nožek, ale o funkční poruchu způsobenou nedostatečnou funkcí svalů lýtek a nohou, nejčastěji v rámci lehké vady centrálního (mozkového a míšního) řízení pohybu. Je to jakási forma neobratnosti. Z uvedeného je možná i laikovi zřejmé, že žádná vložka do boty ani speciální bota ani ortéza problém neřeší, naopak mnohdy tyto pomůcky přispívají k fixaci vady a k celoživotní závislosti na nich. Cvičení je lepší přístup, ale s malým dítětem se většinou nedaří moc důsledně provádět, protože dítě nebaví a cílevědomost dítěte v tomto věku nelze předpokládat. My máme nejlepší zkušenost s reflexním cvičením vlastní technikou FPIT (False Proprioceptive Information Therapy), kterým měníme vzájemný poměr svalového napětí zúčastněných svalových skupin a opakováním tohoto postupu se snažíme centrální nervový systém toto správné nastavení naučit. Metoda je jednoduchá, cvičí rodiče na dítěti, dítě je de facto pasivním účastníkem léčby a jeho aktivní spolupráce není potřeba, efekt je patrný ihned a u malých dětí je účinnost v reálném čase vysoká. Deformity nohou vyžadující ortopedický přístup jsou ve srovnání s výskytem popsaných vad vzácné.

S pozdravem

prim. MUDr. Boris Živný, NeuroCentrum Clinic Praha

 

Řešíte-li problém, který se podobá tomu, o čem se píše ve výše uvedené odpovědi, můžete se s žádostí o radu a/nebo pomoc obrátit na naši specializovanou ambulanci nebo nám napsat svůj dotaz na poradna@neurocentrum.cz.